Przeskocz do treści

Gęstościomierze – charakterystyka i rodzaje

Gęstościomierze to uniwersalne urządzenia, które sprawdzają się w wielu branżach. Można je spotkać w prawie każdy laboratorium, gdzie spełniają niezwykle ważną funkcję. Podpowiadamy, czym są i jakie są ich rodzaje.

Gęstościomierz - charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje gęstościomierze służą do wykonywania pomiarów gęstości cieczy. Z tego względu stanowią elementarne wyposażenie w wielu laboratoriach. Opisywane urządzenia umożliwiają przeprowadzanie szybkich i precyzyjnych pomiarów. Są stosowane w wielu branżach, można je spotkać w laboratoriach:

  • chemicznych,
  • kosmetycznych,
  • naftowych,
  • spożywczych.

Na tym nie koniec opisywany sprzęt znajduje zastosowanie w przemyśle browarniczym. Pozwalają na skuteczne wyznaczanie procentowej zawartości alkoholu. Poza tym są stosowane podczas przeprowadzania analiz różnego rodzaju cieczy, past, emulsji oraz wielu innych substancji.

Gęstościomierze

Rodzaje gęstościomierzy

Wyróżnia się dwa rodzaje gęstościomierzy przenośne oraz stacjonarne. Te pierwsze cechują się większą uniwersalnością. Sprawdzają się zarówno podczas prac w laboratorium, jak i badań terenowych. Z tego względu tego typu urządzenia muszą wykazywać dużą wytrzymałość, a zatem być tworzone z materiałów najwyższej jakości. Gęstościomierze cyfrowe, stacjonarne dają możliwość wykonywania pomiarów wszystkich płynnych mediów w warunkach laboratoryjnych. Tego typu sprzęt powinien się cechować prostotą obsługi i zapewnianiem wysokiego standardu bezpieczeństwa podczas jego użytkowania. W zależności od potrzeb takie urządzenia mogą umożliwiać wykonywanie automatycznego, półautomatycznego lub manualnego procesu pomiarowego.