Przeskocz do treści

Mieszadła magnetyczne – podstawowe urządzenia laboratoryjne

Jednym z urządzeń stosowanych w laboratoriach są mieszadła magnetyczne. Wytwarzają one ruch materiałów, dzięki czemu cząsteczki nie osiadają. Jest on generowany przez pole elektromagnetyczne. Taki sprzęt stosuje się w przemyśle farmaceutycznym. Pozwala on na laboratoryjne przygotowywanie zawiesin, emulsji i roztworów. Podczas prowadzenia badań laboratoryjnych mieszadło magnetyczne często okazuje się niezbędne.

Mieszadło magnetyczne – zalety

Podstawowym zadaniem mieszadła laboratoryjnego wykorzystującego pole elektromagnetyczne jest takie mieszanie składników, żeby nie dochodziło do interakcji między nimi. Do mieszania wykorzystuje się zamknięte hermetycznie szkła laboratoryjne. Pozwala to na bezpieczną pracę także ze szkodliwymi substancjami, które mogą być niebezpieczne dla organizmu. Obsługa mieszadeł magnetycznych jest prosta i intuicyjna.

Zalety mieszadeł magnetycznych:

  • Składniki nie mieszają się ze sobą
  • Urządzenie jest proste w obsłudze
  • Poziom generowanego hałasu jest niewielki
  • Kompaktowy rozmiar pozwala na używanie w niewielkich pomieszczeniach

Zastosowanie mieszadeł magnetycznych w laboratoriach

Obecnie mieszadła magnetyczne są używane głównie podczas prac badawczych i rozwojowych. Na szeroką skalę korzysta się z nich w przemyśle farmaceutycznym. Do produkcji mieszadeł używa się metalu oraz tworzyw sztucznych. Jednostką napędową jest silnik elektryczny, do zasilania którego wykorzystuje się energię elektryczną o napięciu 230 V. Wszystkie substancje chemiczne umieszcza się w szkłach laboratoryjnych. Mieszadło można wykorzystać do dyspersji, nadania jednolitości lub przeprowadzania reakcji chemicznych w konkretnych warunkach.