Przeskocz do treści

Termometr elektroniczny i jego zalety

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby tradycyjny termometr zamienić na termometr elektroniczny. Powodów jest bardzo wiele, na pewno jednak do najważniejszych należą łatwość korzystania z nowoczesnych termometrów jak również znacznie krótszy czas, potrzebny na odczytanie wyniku.

Gdzie wykorzystuje się termometr elektroniczny?

termometr elektroniczny bezdotykowy

Termometr elektroniczny bezdotykowy znajduje zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Miejscem,gdzie takie termometry dawno zastąpiły tradycyjne są między innymi szpitale. W takich miejscach termometr elektroniczny na podczerwień stał się sprzętem niezastąpionym. W przypadku takiego termometru wystarczy bowiem kilka sekund, aby odczytać prawidłowy wynik. Jest to bardzo korzystne zwłaszcza w przypadku dzieci czy pacjentów, u których ciężko zmierzyć temperaturę tradycyjnym termometrem. Nie można zapominać także o kwestiach higienicznych -tradycyjne termometry wkładane pod pachę czy w usta wymagały właściwego z nimi postępowania, czyli przede wszystkim odkażania przed kolejnym zastosowaniem. Termometr elektroniczny bezdotykowy nie wymaga takich zabiegów, gdyż w żaden sposób nie dotyka skóry pacjenta, czyli nie staje się siedliskiem ewentualnych bakterii. Ponadto w przypadku tradycyjnych termometrów konieczne jest posiadanie przez szpital ich większej ilości, aby każdy pacjent otrzymał termometr. Gdy temperatura jest mierzona termometrem bezdotykowym, wówczas wystarczy jeden na cały oddział, aby szybko zmierzyć pacjentom temperaturę.

Jak stosować termometr elektroniczny bezdotykowy?

Stosowanie termometrów bezdotykowych nie jest trudne i z pewnością nie wymaga odpowiedniego przygotowania. Wystarczy jedynie przeczytać instrukcję jego obsługi, aby wiedzieć jak z nim postępować. Zazwyczaj warto sprawdzić, w którym miejscu powinna być mierzona temperatura, niektóre wymagają skierowania termometru na czoło, w przypadku innych zaś producenci zalecają pomiar w okolicach skroni. Najczęściej także trzeba pamiętać o zachowaniu pewnej odległości od skóry, kilku bądź kilkunastu centymetrów, w zależności od rodzaju termometru. Termometry elektroniczne do działania potrzebują źródła zasilania,którym są zazwyczaj odpowiednio dobrane baterie. Dlatego też co jakiś czas warto je wymieniać, zwłaszcza jeśli termometr nie był zbyt długo używany. Zbyt słaba bateria bowiem może zaburzać odczytywane wyniki, co z kolei może prowadzić do błędnej diagnozy. Na rynku co jakiś czas pojawiają się nowości w tej kategorii, jak na przykład termometry z wbudowanymi niewielkimi akumulatorami. Do prawidłowego działania potrzebują naładowanej baterii, bez konieczności ich wymiany.