Przeskocz do treści

Waga laboratoryjna – najważniejsze zasady prawidłowego ważenia

Jedną z częściej wykonywanych czynności odbywających się w laboratoriach badawczych jest ważenie. Dla otrzymania najbardziej zgodnych z rzeczywistością i rzetelnych wyników pomiarów konieczne jest zachowanie najważniejszych zasad. Na precyzyjność wyników może wpłynąć między innymi miejsce i temperatura powietrza panująca w laboratorium. Na co jeszcze zwrócić uwagę i jak wykonywać pomiar, by był wiarygodny?

Waga laboratoryjna a jej umiejscowienie

Waga_laboratroyjna_ohaus
waga laboratoryjna dostępna w sklepie DanLab

Jedną z kluczowych kwestii decydujących o prawidłowości pomiaru jest umiejscowienie wagi laboratoryjnej. Powinna być ona ustawiona na stabilnym podłożu o niskim poziomie giętkości. W laboratoriach najczęściej stosowane są blaty granitowe, które zapewniają dużą stateczność. Jeżeli pracujemy z wagą w miejscach, gdzie mogą występować wibracje, konieczne jest korzystanie ze specjalistycznych stołów niwelujących zakłócające pomiar wibracje. Drgania nie powinny być przenoszone z powierzchni, na której sprzęt na urządzenie pomiarowe. Wpływa to bowiem na skuteczność i precyzję pomiarów wagi laboratoryjnej.

Wilgotność powietrza i temperatura

Na precyzję i wiarygodność pomiarów może wpłynąć nie tylko miejsce, na którym stoi waga laboratoryjna, ale również temperatura powietrza w pomieszczeniu. W miejscu pomiarów temperatura powinna być przede wszystkim stała. Same pomiary nie mogą być dokonywane w pobliżu okien i różnego rodzaju źródeł ciepła. Niezalecane jest również wykonywanie pomiarów w pobliżu drzwi. Jest to ważne ze względu na możliwe do wystąpienia zmiany temperatury w tych miejscach. Ważne jest również uwzględnienie wilgotności powietrza. Idealnie, by utrzymywała się ona na poziomie od 40 do 60 procent.