Przeskocz do treści

Czym jest spektrofotometr i jak działa?

Laboratoryjne urządzenia pomiarowe coraz częściej wykorzystywane są nie tylko dla celów naukowych, ale i przemysłowych. Jedną z technik pomiarowych stosowanych w medycynie, farmacji, rolnictwie i przemyśle spożywczym jest spektrofotometria. Zastosowanie specjalistycznego sprzętu pozwala prowadzić badania w zakresie promieniowania widzialnego i ultrafioletowego.

Zasada działania urządzenia

Podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w spektrofotometrii jest spektrofotometr (sprawdź tutaj). To niewielkie urządzenie mierzące ilość światła wpadającego przez próbkę. Zastosowanie tej metody pozwala na oznaczenie substancji organicznych znajdujących się w próbce, takich jak: ketony, aldehydy, aminy, kwasy oraz węglowodory aromatyczne, a także substancji nieorganicznych w postaci ozonu, dwutlenku siarki oraz innych rzadko występujących pierwiastków. Badania przeprowadzane za pomocą spektrofotometru uznawane są za jedne z najstarszych metod instrumentalnych. Wyniki uzyskiwane tą metodą są dokładne i wiarygodne.

spektrofotometr

Budowa i zastosowanie sprzętu

Sprzęt wykorzystywany w spektrofotometrii wyposażony jest w źródło światła, monochromator, fotodetektor, miejsce do ułożenia próbki oraz wzorzec. W zależności od zakresu źródłem światła mogą być wysokociśnieniowe łukowe lampy ksenonowe, lampy deuterowe lub lampy wolframowo-halogenowe. Biorąc pod uwagę sposób rejestracji pomiarów, wyróżnia się urządzenia samorejestrujące oraz punktowe, obsługiwane ręcznie. Spektrofotometria to metoda wykorzystywana m.in. do badania czystości produktów spożywczych, rolnych, wody, pasz i materiałów biologicznych.