Przeskocz do treści

Kiedy zgłosić się do przychodni rodzinnej?

O zdrowie dbać należy, to wie każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, kiedy należy wybrać przychodnię rodzinną, a kiedy udać się do innego lekarza.

Przychodnia rodzinna - zakres świadczonych usług

W tym przypadku warto odróżnić lekarza medycyny rodzinnej czy internistę od lekarza POZ. To drugie to określenie funkcji i stanowiska na jakim pracuje lekarz. Lekarzem POZ może być internista, pediatra czy lekarz bez specjalizacji, który posiada stosowne uprawienia. To właśnie do lekarza POZ trafia pacjent, przychodzący do przychodni rodzinnej w Białymstoku. Wybierany jest on przy pomocy stosownej deklaracji, podobnie jak pielęgniarka czy położna.

Rodzinna przychodnia - lekarz POZ i jego obowiązki

Lekarz POZ jest osobą, do której należy się zgłosić w przypadku choroby czy gorszego samopoczucia. To właśnie on powinien pomóc w kwestii przyjmowanych leków itd. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z założenia powinien swoich pacjentów znać nieco lepiej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że lekarz POZ jest specjalistą od wielu najczęściej spotykanych chorób, w tym cukrzycy czy nadciśnienia krwi. Dopiero trudniejsze przypadki są kierowane do specjalistów i do wykonania bardziej szczegółowych badań diagnostycznych.