Witaminy i minerały są niezbędne dla rozwoju organizmu oraz jego dobrostanu. Podaż związków następuje przede wszystkim wraz z pożywieniem i z zasady zaspokaja potrzeby organizmu. Są jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie na tego typu związki wzrasta i wówczas może dochodzić do groźnych dla zdrowia deficytów. Może tak się dziać na przykład podczas intensywnego rozwoju i wzrostu dzieci i młodzieży. W takim przypadku warto podawać specjalne witaminy dla nastolatków, których skład dobrany jest do ich indywidualnych potrzeb.
Dlaczego ważne jest podawanie witamin?
Odpowiednia podaż witamin ma ścisły związek z dobrze zbilansowaną dietą. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku osób młodych, których zapotrzebowanie na poszczególne związki jest duże. Nie można bowiem zapominać o tym, że okres młodzieńczy to czas szybkiego rozwoju organizmu, a deficyty witamin mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Jakie witaminy mają wpływ na prawidłowy rozwój nastolatka?
W okresie intensywnego wzrostu zapotrzebowanie na witaminy oraz związki mineralne wzrasta. Witaminy można podzielić na rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczach. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E i K, natomiast w wodzie rozpuszczają się witaminy z grypy B oraz witamina C. Witaminy rozpuszczane w tłuszczach podlegają magazynowaniu w ciele człowieka, podczas gdy witaminy rozpuszczalne w wodzie są wydalane wraz z moczem.
Jakie jest zapotrzebowanie na witaminy u nastolatków?
Zapotrzebowanie na witaminy dla nastolatków zależy od etapu ich rozwoju oraz od płci. W przypadku chłopców jest ono wyższe i przykładowo w odniesieniu do witaminy A dobowa dawka wynosi 900 mcg. W przypadku dziewcząt ilość ta jest równa 700 mcg. Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu rozwoju, zdrowia skóry oraz poprawnego działania narządu wzroku. Wspomaga system immunologiczny, a jej źródłem są ryby, kapusta, czerwona papryka, jarmuż, marchew czy szpinak.
Kiedy należy suplementować witaminy dla nastolatków?
Witaminy dla młodzieży powinny być suplementowe w przypadku stosowania diety eliminacyjnej, jak również w okresie zwiększonej podatności na infekcje oraz wzmożonego wzrostu. Ich przyjmowanie powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem.