Przeskocz do treści

Kwas foliowy bez recepty – czy jest skuteczny?

Kwas foliowy, czyli witamina B9 pełni bardzo istotną rolę w ludzkim organizmie. Jego niedobór prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, w szczególności w przypadku ciężarnych kobiet. Podpowiadamy, dlaczego warto dbać o jego suplementacje.

Kwas foliowy - dlaczego jest tak ważny?

Opisywana witamina jest wykorzystywana podczas wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele. Wspomaga proces podziału komórek, a poza tym przyśpiesza proces tworzenia aminokwasów biorących udział w syntezie białek. Ponadto, przyczynia się do sprawnej syntezy kwasów nukleinowych, które tworzą DNA. Kwas foliowy bierze udział w wielu istotnych procesach metabolicznych. Jego niedobór skutkuje wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Należy tu wymienić takie dolegliwości jak anemia, nowotwory oraz choroby serca. Zaleca się przyjmowanie 400 mikrogramów kwasu foliowego w ciągu dnia. Witamina B9 bez recepty może występować w wielu postaciach. Najczęściej są to tabletki i kapsułki. Ponadto, może stanowić składnik suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących matek.

kwas foliowy,

Kwas foliowy bez recepty - dla kogo?

Jak wspomniano powyżej kwas foliowy bez recepty powinien być zażywany przez kobiety w ciąży. Nie jest jedyne wskazanie do jego stosowania. Sprawdza się w wielu innych przypadkach, najczęściej wśród osób:

  • nadużywających alkoholu i palących papierosy - zawarte w nich związki i substancje uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie kwasu foliowego i prowadzą do jego niedoboru.
  • cierpiących na celiakie, zapalenie jelita grubego i inne dolegliwości uniemożliwiające wchłanianie niektórych pokarmów.
  • z mutacją genu MTHFR, która prowadzi do zmniejszonej produkcji metylofolianu.
  • przyjmujących leki zmniejszające aktywność opisywanego kwasu, mogą to być specyfiki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub niektóre środki antykoncepcyjne.

Kwas foliowy w ciąży

Kobiety w ciąży powinny dbać o odpowiedni stężenie witaminy B9 w swoich organizmach. Jej niedobór prowadzi do nieprawidłowego rozwoju cewy nerwowej u płodu. Jest to struktura kształtująca się między 2 a 4 tygodniem ciąży. Na jej bazie powstaje mózg oraz rdzeń kręgowy. Nieprawidłowy rozwój cewy nerwowej może skutkować śmiercią dziecka lub jego paraliżem. Kwas foliowy w ciąży (https://a-manada.pl/kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy) zmniejsza ryzyko występowania takich wad jak zespół Downa lub autyzm. Dlatego, powinien być zażywany w dawkach wynoszących 400 mikrogramów na dobę. Poza tym kobiety planujące ciążę powinny rozpocząć jego suplementacje na 4 tygodni przed zajściem. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu problemów, które mogą rzutować na całe dalsze życie matki oraz dziecka.