Wyposażenie laboratorium nie może obejść się bez odpowiednich naczyń, w których możliwe jest przechowywanie i preparowanie płynów różnego rodzaju. Przez wzgląd na specyficzne przeznaczenie naczynia takie muszą charakteryzować się odpowiednią budową i materiałem, który będzie odporny między innymi na działanie ciepła np. podczas podgrzewania cieczy. Czym są zlewki laboratoryjne i z czego mogą być wykonane?
Czym charakteryzują się zlewki laboratoryjne?
Praca w laboratorium nie byłaby możliwa bez wykorzystania podstawowych naczyń, którymi są zlewki laboratoryjne. Są to specjalne naczynia, które mogą przypominać budową zwykłą szklankę. To, co odróżnia je od tego naczynia to odpowiednia odporność materiału, z którego są wykonane oraz specjalna budowa w postaci grubszego i zaokrąglonego dna. Dzięki temu w naczyniach tego typu możliwe jest nie tylko odmierzanie składników roztworów, ich przechowywanie czy miareczkowanie, ale również podgrzewanie substancji, czy wykonywanie krystalizacji. Zlewki laboratoryjne występują w różnych rozmiarach. Od najmniejszych o objętości kilku mililitrów po zlewki mieszczące nawet kilka lub więcej litrów.
Z czego mogą być wykonane zlewki laboratoryjne?
Zlewki wykonuje się z odpornych materiałów, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie w nich substancji gorących czy żrących takich jak np. kwasy. Najczęściej można spotkać się ze zlewkami laboratoryjnymi wykonanymi z porcelany czy tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze są zlewki ze szkła borokrzemowego. Oprócz tego możliwe jest korzystanie ze zlewek zrobionych z kwarcu czy stali nierdzewnej.