Rośliny od wieków mają duże znaczenie w lecznictwie. Także i dziś, mimo ogromnego postępu w farmacji, ciągle stosuje się leki ziołowe. Co więcej, naukowcy szukają nowych roślin, które można wykorzystać w medycynie.
Czy rośliny rzeczywiście leczą?
Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Właściwości lecznicze wielu roślin są potwierdzone naukowymi badaniami. Zioła lecznicze są stosowane nie tylko w medycynie ludowej, ale akademickiej. Z wielu ziół wykonuje się leki, które są powszechnie używane.
Rozmaite zioła lecznicze są też często inspiracją do tworzenia nowych, bardzo skutecznych leków na różne groźne choroby. Doskonałym przykładem jest wykorzystanie cisu, z którego wyekstrahowano substancję używaną w niektórych chorobach nowotworowych.
Naukowcy zdali sobie sprawę, że istnieje jeszcze wiele niepoznanych roślin, które mogą być skutecznym lekiem. Dlatego wielu z nich bada niedostępne lasy deszczowe czy sprawdza zioła lecznicze stosowane przez różne pierwotne plemiona.
Jak używać zioła lecznicze, żeby nie zaszkodzić
Wiele ziół leczniczych jest powszechnie używanych przy codziennych dolegliwościach. Często się jednak zapomina, że zioła też mogą zaszkodzić. Wciąż bowiem pokutuje przekonanie, że ziołowe leki są bezpieczne i nie mają żadnych skutków ubocznych. Okazuje się, że tak nie jest.
Każde zioło może zaszkodzić, jeśli będzie podane w nadmiarze lub osobie, która jest np. uczulona na daną roślinę. Okazało się niedawno, że powszechnie stosowany rumianek wcale nie jest taki bezpieczny. Wiele osób jest na niego uczulonych i po jego użyciu, nawet zewnętrznie, objawy się nasilają, zamiast zanikać. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji ziołowej dobrze jest zapytać specjalisty o interakcje z lekami, które się przyjmuje. Należy też przestrzegać dawkowania, szczególnie jeśli są to zioła, które zawierają niebezpieczne substancje, jak, np. ostatnio popularny wrotycz.
Należy też uważać przy zażywaniu różnych ziół. One także mogą ze sobą reagować, wywołując fatalne dla zażywającego skutki.