Wiele osób bagatelizuje tak pozornie niewielkie urazy jak skręcenia stawów. Okazuje się jednak, że o ile czasami faktycznie samoistnie się one goją, o tyle w niektórych sytuacjach są to na tyle poważne urazy, że potrzebna jest interwencja lekarza oraz fizjoterapeuty.
Operacja stawu
Jak się okazuje, w niektórych sytuacjach niezbędna okazuje się operacja stawu. Tak jest na przykład wtedy, kiedy dojdzie do zerwania więzadeł. Każdy staw w ludzkim organizmie wspierany jest przez włókna więzadeł. W niektórych stawach, jak na przykład w kolanie, bardzo łatwo zerwać te więzadła, wystarczy nieco mocniejsze skręcenie stawu.
Jeśli chodzi o stawy, najczęściej skręceniu ulega staw skokowy. Jest on z jednej strony bardzo słaby i stąd właśnie te kontuzje, z drugiej strony rzadko dochodzi w jego przypadku do zerwania więzadeł czy jakiś innych, poważnych uszkodzeń. Stąd też zwykle nie jest potrzebna operacja jeśli chodzi o skręcenie stawu skokowego fizjoterapia może okazać się wystarczająca. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie dochodzi do znacznych zniszczeń wewnątrz tego właśnie stawu.
Dochodzenie do zdrowia
Jak już wspomniano, po skręceniu stawu czasami udaje się uniknąć zabiegu dzięki samej tylko fizjoterapii. Niemniej jednak, nieraz operacji po prostu nie da się uniknąć. Oczywiście, w takiej sytuacji fizjoterapia również jest niezbędna, jednakże następuje ona dopiero po całkowitym zakończeniu leczenia.