Każde laboratorium posiada kilka niezbędnych elementów wyposażenia. Jednym z nich jest bateria do wody demineralizowanej, który umożliwia odpowiednią pracę w tym pomieszczeniu. Podpowiadamy, czym jest tytułowy element wyposażenie laboratoriów na całym świecie.
Bateria do wody demineralizowanej - czemu jest tak istotna?
Woda demineralizowana jest wykorzystywana przy wielu badań i pracach wykonywanych w laboratorium. Dzieje się tak ze względy na jej skład niemający wpływu na wyniki prowadzonych analiz. Z tego powodu stosuje się baterie wykonane z polipropylenu, który nie doprowadza do zachodzenia żadnych niepożądanych reakcji chemicznych zmieniających właściwości wody. Utrzymywanie tego ważnego odczynnika w jego prawidłowym stanie przekłada się na odczuwalne oszczędności. Tego rodzaju baterie są wyposażone w zbiorniki buforowe oraz filtry, a całość jest podpinana na znajdującej się w budynku sieci wodociągowej.
Cechy odpowiedniej baterii do wody demineralizowanej
Cechą charakterystyczną wody demineralizowanej jest brak znajdujących się w niej jonów. Dlatego bateria służąca do jej przepływu musi być wykonana z materiałów, takich jak polipropylen, dzięki czemu nie będzie miała wpływu na skład odczynnika. Ponadto powinna być wyposażona w funkcjonalny filtr zapewniający otrzymywanie idealnie demineralizowanej cieczy. Kolejna kwestia to trwałość opisywanego urządzenia. Powinno wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne i być dostosowane do intensywności eksploatacji, to jest do wielkości i przeznaczenia laboratorium.