Wykonywanie różnych eksperymentów wymaga odpowiedniego wyposażenia. Dlatego profesjonalne laboratoria dbają, aby zaopatrzyć swoje placówki w niektóre urządzenia. Jednym z najpopularniejszych sprzętów laboratoryjnych jest palnik gazowy. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o działaniu tego sprzętu.
Dwa rodzaje płomienia
Palnik gazowy do laboratorium to podstawowy sprzęt umożliwiający poprawne przeprowadzenie wielu eksperymentów. Jego głównym zadaniem jest ogrzewanie, sterylizacja lub spalanie różnych materiałów w pracowni. Przeważnie palniki składają się z kilku elementów, jakimi są: podstawa, otwór odpowietrzający, wylot gazu czy kołnierz. Urządzenia te mogą być zasilane, zarówno za pomocą gazu ziemnego, jak i propan-butanu. Podstawą działania palnika jest wytwarzanie dwóch rodzajów płomienia: niebieskiego i żółtego. Ten pierwszy może być używany do podgrzewania elementów. Charakteryzuje się on znacznie wyższą temperaturą niż płomień żółty, który służy głównie do sterylizacji czy spalania.
Zasady bezpieczeństwa
Należy mieć na uwadze, że zastosowanie palnika gazowego do laboratorium może stwarzać pewne zagrożenie. Z tego powodu każda osoba korzystająca z takiego urządzenia, musi trzymać się określonych zasad. Przede wszystkim używając palnika, powinno się włożyć odzież ochronną, a sprzęt podpalać jedynie z zakrytym kołnierzem. Poza tym osoby mające długie włosy powinny związać je w sposób uniemożliwiający ich migrację. Jak widać korzystanie z palnika gazowego do laboratorium, jest bardzo praktyczne pod warunkiem stosowania podstawowych reguł bezpieczeństwa.