Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest do grupy chorób układu krążenia. To choroba cywilizacyjna, na którą może cierpieć nawet 45% ludzi na całym świecie. Jej główną przyczyną jest nieprawidłowa dieta i styl życia, jednak współistnieje także z innymi chorobami oraz może występować, kiedy ktoś w rodzinie choruje na to schorzenie. Unormowane ciśnienie jest bardzo ważne dla zdrowia, dlatego koniecznie jest codzienna kontrola, którą ułatwia dobry aparat do mierzenia ciśnienia.
Jakie są normy ciśnienia u dorosłych?
Ciśnienie tętnicze może się zmieniać w zależności od pory dnia, wysiłku, diety, nawodnienia, stanu zdrowia oraz pracy serca. Dlatego, aby wyłapać wszelkie nieprawidłowości konieczna jest regularna kontrola. U osób dorosłych ciśnienie rozkurczowe nie powinno przekraczać 120 mm Hg, natomiast rozkurczowe 80 mm Hg. Mierzy się je za pomocą urządzenia, jakim jest ciśnieniomierz.
Kiedy mówimy o nadciśnieniu?
Nadciśnienie może być zdiagnozowane przez lekarza po dłuższej kontroli ciśnienia, którą zleca pacjentowi. Wtedy konieczny jest ciśnieniomierz elektroniczny, za pomocą którego można dokonać pomiarów. Automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości.
Pomiarów należy dokonywać rano i wieczorem, a następnie zapisywać je. Wtedy możemy przedstawić je na wizycie kontrolnej u lekarza, który zleci zmianę diety, więcej aktywności fizycznej, warzyw i owoców. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny wystrzegać się dużych ilości soli. Normy ciśnienia to:
- 120 - 129 mm Hg / 80 - 84 mm Hg - prawidłowe ciśnienie;
- 130 - 139 mm Hg / 85 - 89 mm Hg - prawidłowe ciśnienie wysokie;
- 140 - 159 mm Hg / 90 - 99 mm Hg - nadciśnienie 1 stopnia;
- 160 - 179 mm Hg / 100 - 109 mm Hg - nadciśnienie 2 stopnia;
- ≥ 180 mm Hg / ≥ 110 mm Hg - nadciśnienie 3 stopnia.
Normy te są zgodne z opublikowanymi przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.