Zioła szwedzkie to tradycyjna mieszanka jedenastu ziół, którym medycyna niekonwencjonalna przypisuje właściwości lecznicze i dobroczynne dla organizmu. Kiedy mają zastosowanie?
Zioła szwedzkie - na co i kiedy stosuje się je w medycynie niekonwencjonalnej?
Zioła szwedzkie na nowo stały się popularne. Ta mieszanka, złożona z: aloesu, miry, szafranu, kurkumy, senesu, kamfory, korzenia rabarbaru, manny, teriaku, korzenia dziewięćsiłu i arcydzięgielu ma zastosowanie głównie we wsparciu trawienia i codziennych dolegliwościach.
Mądrość ludowa wskazuje, że tradycyjne zioła szwedzkie sprawdzają się w różnych przypadkach i mają szerokie zastosowanie - od bólu głowy po niestrawność, wysypki skórne, a nawet skurcze menstruacyjne. Na ich bazie przygotowuje się nalewkę, którą, jak wskazują zwolennicy stosowania naturalnych produktów leczniczych, powinna być zawsze dostępna w domowej apteczce.
Skąd wzięły się zioła szwedzkie w medycynie?
Zioła szwedzkie opracował żyjący w XVII w. szwedzki lekarz - Klaus Samst. Niektóre źródła podają, jednak, że powstały one już znacznie wcześniej, a ich twórcą jest Paracelsus. Miały one chronić przed chorobami i gwarantować długowieczność. Szybko, jednak o nich zapomniano.
Na nowo zyskały popularność w latach 70. XX w., dzięki Marii Treben - zielarce austriackiej.
Czy zioła szwedzkie są skuteczne?
Jako mieszanka naturalnych składników, opartych na dobrodziejstwach, jakie daje natura - zioła szwedzkie stale cieszą się popularnością. Lekarze i farmaceuci wskazują, że warto korzystać z naturalnych sposobów wspomagania organizmu, jakimi są m.in. zioła, ale nie mniej ważny jest kontakt z lekarzem. Dla osób w pełni zdrowych zioła mogą stanowić naturalny sposób na wsparcie organizmu. W sytuacji choroby mogą zaś stanowić dodatkowy sposób na pokonanie jej, co nie powinno, jednak zastępować konsultacji ze specjalistą.