Kąpiele słoneczne mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Po długiej zimie wystawianie się na działanie promieni słońca jest dla organizmu bardzo korzystne i bardzo potrzebne - wytwarzana jest witamina D, która wpływa na dobre samopoczucie, przeciwdziała krzywicy i osteoporozie, a także chorobom serca. Kąpiele słoneczne są polecane osobom z chorobami skóry, jak atopowe zapalenie. Promieniowanie UV łagodzi bolesne zmiany skórne występujące w tym schorzeniu, przynosi też ulgę w takich dolegliwościach jak bóle stawów, mięśni czy w łuszczycy. Promieniowanie ultrafioletowe ma również swoją ciemną stronę - powoduje przyspieszone starzenie się skóry, uwidacznia zmarszczki, a nawet powoduje czerniaka, czyli raka skóry. Warto się opalać, ale z rozsądkiem i należy pamiętać o ochronie. Odpowiedni olejek do opalania pomaga uniknąć poparzeń słonecznych, a w konsekwencji obniża ryzyko wystąpienia nowotworu. Olejki do opalania mają różne filtry przeciwsłoneczne. W kosmetyce stosowane są filtry fizyczne (odbijające promieniowanie) i chemiczne (wnikające w skórę i pochłaniające promieniowanie). Popularnym oznaczeniem jest SPF (Sun Protection Factor), co oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej - wskazuje jak długo możemy przebywać na słońcu bez oparzenia skóry (bez filtra oparzenie następuje po 15 minutach). Im wyższa wartość SPF, tym wyższa ochronę przeciwsłoneczną zapewnia dany preparat. Osoby o wrażliwej skórze, ze skłonnością do alergii powinny wybierać wysokie filtry - o wartości SPF 50. W przypadku dzieci wystarczą filtry o wartości SPF 30.
Miesiąc: marzec 2017
Jak walczyć z komarami?
Komary to owady niezbyt lubiane. Masowo atakują w wilgotne letnie wieczory, szczególnie w okolicach zbiorników wodnych. Dostają się też do mieszkań przez niezabezpieczone siatką okna - bardzo szybko można zauważyć ich uciążliwą obecność. Komary, a właściwie ich samice, żywią się krwią. Ból i pęcherze na skórze to skutek wkłucia się komara do naczynia krwionośnego. Te przykre dolegliwości świadczą zwykle o reakcji uczuleniowej.
Nie każdy jest tak samo atrakcyjną ofiarą dla komara. To, co je przyciąga to wydychany przez ludzi dwutlenek węgla, wydzielany amoniak, kwas mlekowy, ciepło, a także owocowe zapachy. Na większość z tych czynników człowiek nie ma wpływu, można jednak w upalne dni nie nosić ciemnych ubrań (łatwiej pochłaniają ciepło) i nie używać perfum o kwiatowo-owocowych zapachu.
Zapach może też być skuteczną bronią przeciwko komarom. Nie lubią one zapachu lawendy, mięty, goździków, eukaliptusa. Pomocne są olejki eteryczne rozpylone na skórze, ubraniu, w mieszkaniu. Na zewnątrz sprawdzą się sadzonki bazylii, pelargonii i lawendy. W sprzedaży jest też cała gama środków na komary. Najpopularniejsze są preparaty w sprayu zawierające N,N-dietylo-m-toluamid (DEET), środek skutecznie odstraszający owady. Dostępne są też kremy, balsamy, maści, pianki, plastry i opaski. Większość tych produktów powstała na bazie naturalnych substancji, najczęściej jest to olejek cytronelowy.
Nowoczesny środek na komary musi być przede wszystkim skuteczny, ale również mało uciążliwy w stosowaniu - dlatego tak popularne stały się kolorowe opaski na nadgarstek.
Jak walczyć z alergią?
Alergia to współczesna choroba cywilizacyjna. Uczulenia można się nabawić w każdym wieku - chorują dzieci i osoby starsze. Objawy pojawiają się wczesną wiosną i często trwają aż do jesieni. Najczęściej uczulają pyłki roślin, sierść zwierząt domowych oraz kurz i roztocza.
Alergia to patologiczna reakcja układu immunologicznego na substancję uczulającą, tzw. alergen. Podstawowymi objawami alergii są katar, łzawienie oczu, pokrzywka na skórze. Zdiagnozować ją można u lekarza alergologa, wykonując proste testy skórne. Obecnie dostępne są też mniej inwazyjne testy wykonywane z krwi. Na podstawie wyników lekarz stwierdza jaka substancja wywołuje reakcję uczuleniową i dobierze odpowiednie leczenie.
Przy pierwszych objawach alergii stosuje się preparaty hamujące działanie histaminy, czyli leki przeciwalergiczne. Łagodzą one nieżyt nosa, świąd i łzawienie oczu. Na rynku są dostępne leki kilku generacji. Starsze generacje, mające w składzie na przykład klemastynę, mogą powodować senność czy zwiększenie masy ciała. Nowe generacje leków przeciwalergicznych nie mają już takich skutków ubocznych. Preparaty antyalergiczne występują w postaci tabletek, zawiesin, granulatów i syropów. Ratują z opresji, gdy w powietrzu pełno pyłków. Istnieją też cięższe przypadki alergii niż nadwrażliwość na pyłki czy sierść - wtedy niezbędne jest tzw. odczulanie, czyli immunoterapia pod opieką lekarza. Nieleczona alergia może doprowadzić do astmy.
Plastry na odciski – kiedy warto je zastosować?
Odciski i pęcherze to zwykle wina źle dopasowanego obuwia i nadmiernego wysiłku fizycznego. Jest to bolesna przypadłość powodująca duże problemy z normalnym funkcjonowaniem - ból może uniemożliwiać sprawne poruszanie się. Nieleczona prowadzi do pogłębiania stanu zapalnego, a w konsekwencji ból narasta.
Odciski to zgrubiała obumarła skóra. Najczęściej ten problem dotyczy okolic najbardziej narażonych na ucisk, czyli podeszw stóp oraz palców. Zrogowaciała skóra narażona na ciągły nacisk i tarcie rozrasta się, jednak przestaje się złuszczać jak zdrowy naskórek - zaczyna tworzyć martwą warstwę, czyli odcisk. Może on powstać jako skutek uboczny zwyrodnienia stawów czy długotrwałych stanów zapalnych.
Odciski stanowią duży problem u osób otyłych i kobiet noszących często buty na wysokim obcasie. Należy pamiętać, że na odciski narażony jest każdy kto nosi zbyt ciasne, za małe, niedopasowane obuwie. Unikać należy też ciasnych rajstop i skarpet.
Aby zapobiegać powstawaniu odcisków należy przede wszystkim zaopatrzyć się w wygodnie, dopasowane do stopy obuwie. Jeżeli zaś ten problem już nas dotyczy warto zastosować plastry na odciski. Plaster taki ma przede wszystkim ochronić zmienioną tkankę przed dalszym tarciem i uciskiem, a więc zapobiega pogłębianiu się stanu chorobowego. W aptekach dostępne są plastry ochronne, wodoodporne, nasączone środkami łagodzącymi ból i rozpuszczającymi naskórek. Nowa generacja plastrów na odciski to nowoczesne produkty pozwalające złagodzić przykre dolegliwości, ale też usunąć ich bezpośrednią przyczynę.
Jak działają kosmetyki na cellulit?
Cellulit jest problemem większości kobiet bez względu na rozmiar noszonego ubrania. Jest to tzw. lipodystrofia, czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, która tworzy nieestetyczne nierówności wyglądem przypominające skórkę pomarańczy. Cellulit ma kilka faz rozwoju - zaczyna się od mało widocznych zmian na powierzchni skóry, w kolejnych fazach cellulit staje się widoczny gołym okiem, a w końcowym stadium tworzy guzowate zmiany i stwardnienia.
Główną przyczyną powstawania cellulitu, poza genetyką, jest niezdrowy tryb życia. Formą naturalnej terapii antycellulitowej jest codzienna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Ruch poprawia krążenie, wydolność oddechową oraz spala nadmiar tkanki tłuszczowej. Zbilansowana dieta wspomagająca redukcję cellulitu powinna być oparta na warzywach, owocach, produktach z pełnego ziarna, rybach oraz chudym mięsie. Należy też stopniowo ograniczać używki - kawę, papierosy i cukier.
Dieta i aktywność fizyczna to podstawa, ale skórze trzeba pomóc także od zewnątrz. Na zaniedbanej, przesuszonej skórze cellulit jest jeszcze bardziej widoczny. Kosmetyki na cellulit to nowoczesne produkty wspierające kobiety w walce ze skórką pomarańczową. Dostępne są w postaci kremów, olejków i balsamów. Ich zadaniem jest ujędrnić, wygładzić i nawilżyć skórę. Cellulit zwykle lokalizuje się w okolicy bioder - na udach czy pośladkach. Aby ułatwić wnikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach na cellulit polecany jest masaż. Dzięki niemu skóra będzie lepiej ukrwiona, dotleniona i szybciej zobaczymy efekty terapii antycellulitowej.