Przeskocz do treści

Octenisept w medycynie

Jest to preparat, którego działanie jest w codziennej praktyce medycznej jest nieocenione. Wynika to z faktu, że działa odkażająco ze względu na dwa główne, czynne składniki - oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g i fenoksyetanol 2,00 g.

W składzie Octeniseptu można wyróżnić następujące substancje pomocnicze:

- sodu D-glukonian,

- sodu wodorotlenek,

- kokamidopropyiobetaina - roztwór 30 % lub 38 % ,

- glicerol 85 %,

- wodę oczyszczoną.

 

Zastosowanie Octeniseptu

Octenisept stosuje się w trakcie i po zabiegach chirurgicznych. Poleca się pacjentom ten produkt do oczyszczania rany po zabiegu. Preparat działa odkażająco, znieczulająco i oczyszczająco, ponieważ redukuje martwe tkanki powstające w procesie gojenia i nadkażenia. Dodatkowo niezwykle korzystnie wpływa na sam proces gojenia rany.

 

Lek ten stosowany jest również w przypadku dezynfekcji. Wtedy na powierzchnię skóry i/lub błony śluzowej rozprowadza się na powierzchni, gdzie preparat zostawia się na co najmniej jedną minutę.  Należy podkreślić, że preparat powinien być naniesiony na powierzchnię skóry i błony śluzowej za pomocą gazika.

 

Produkt ten wykorzystywany jest także do oczyszczenia ran martwiczych i powstałych w wyniku skaleczenia, do płukania jamy ustnej czy irygacji ran.

 

Działanie

 

Octenisept występuje w postaci płynu, który działa wirusobójczo, grzybobójczo i barkteriobójczo. Tak wszechstronne zastosowanie sprawia, że jest niezastąpiony.