Przeskocz do treści

Skuteczny preparat na kleszcze

preparat na kleszcze

Kleszcze to wyjątkowe szkodniki, które przenoszą choroby groźne dla ludzkiego organizmu. Wśród tych najbardziej niebezpiecznych wymienić należy boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Niestety na choroby przenoszone przez kleszcze nie wynaleziono jeszcze szczepionki, dlatego warto wiedzieć jak można się przed nimi chronić.

Skuteczne metody ochrony przed kleszczami

Najlepszą metodą walki z kleszczami jest zastosowanie specjalnych środków odstraszających kleszcze. Skuteczny preparat na kleszcze można kupić w każdej aptece, również tej prowadzącej sprzedaż internetową. Najpopularniejsze i najwygodniejsze w użytkowaniu są preparaty na kleszcze dostępne w rozpylaczach czy aerozolach. Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza wystarczy przed wyjściem do parku czy do lasu spryskać ciało i odzież z niewielkiej odległości. Należy przy tym zachować odpowiednie środki ostrożności, tak aby preparat na kleszcze nie dostał się w okolice oczu czy błon śluzowych.

Wychodząc na spacer do lasu czy na łąkę warto również zadbać o odpowiedni ubiór. Najlepiej założyć spodnie z długimi nogawkami i dodatkowo naciągnąć na nie wysokie skarpety. Warto także na ramiona zarzucić koszulę z długim rękawem, tak aby kleszcze nie mogły przedostać się na powłokę skórną. Zwłaszcza w okresie letnim i jesiennym po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć całe ciało - czy nie ma na nim żadnego kleszcza. W przypadku gdy szkodnik zdążył wbić się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć przy pomocy pincety, a następnie zdezynfekować miejsce po ukąszeniu. Po trzech tygodniach dobrze jest zrobić test na ewentualne zakażenie boreliozą.