Przeskocz do treści

Plastry na odciski – kiedy warto je zastosować?

Odciski i pęcherze to zwykle wina źle dopasowanego obuwia i nadmiernego wysiłku fizycznego. Jest to bolesna przypadłość powodująca duże problemy z normalnym funkcjonowaniem - ból może uniemożliwiać sprawne poruszanie się. Nieleczona prowadzi do pogłębiania stanu zapalnego, a w konsekwencji ból narasta.

Odciski to zgrubiała obumarła skóra. Najczęściej ten problem dotyczy okolic najbardziej narażonych na ucisk, czyli podeszw stóp  oraz palców.  Zrogowaciała skóra narażona na ciągły nacisk i tarcie rozrasta się, jednak przestaje się złuszczać jak zdrowy naskórek - zaczyna tworzyć martwą warstwę, czyli odcisk. Może on powstać jako skutek uboczny zwyrodnienia stawów czy długotrwałych stanów zapalnych.

Odciski stanowią duży problem u osób otyłych i kobiet noszących często buty na wysokim obcasie. Należy pamiętać, że na odciski narażony jest każdy kto nosi zbyt ciasne, za małe, niedopasowane obuwie. Unikać należy też ciasnych rajstop i skarpet.

Aby zapobiegać powstawaniu odcisków należy przede wszystkim zaopatrzyć się w wygodnie, dopasowane do stopy obuwie. Jeżeli zaś ten problem już nas dotyczy warto zastosować plastry na odciski. Plaster taki ma przede wszystkim ochronić zmienioną tkankę przed dalszym tarciem i uciskiem, a więc zapobiega pogłębianiu się stanu chorobowego. W aptekach dostępne są plastry ochronne, wodoodporne, nasączone środkami łagodzącymi ból i rozpuszczającymi naskórek. Nowa generacja plastrów na odciski to nowoczesne produkty pozwalające złagodzić przykre dolegliwości, ale też usunąć ich bezpośrednią przyczynę.